Slideshow Image 1 Slideshow Image 2 Slideshow Image 3 Slideshow Image 4 Slideshow Image 5 Slideshow Image 6

about me

Hi my name is Bahar ! (Which means spring in Urdu, Persian and Turkish)

Professional experiences: jazz and modern dance, therapeutical movement, meditative movement, bodywork, pelvic floor therapy, reiki, medical education, belly dance and acting, body consciousness and meditation.Looking at the ancient cultures (and beliefs) through dance -as afro, Hindu and Buddhist (Nepal, India) and oriental (Shamanic and Sufism) - is my field of study that im constantly working on. That is how my dance journey has taken me to my roots to Istanbul, which gave me the chance to develop a deeper understanding of belly dance and gypsy dance. I`m currently living in Istanbul and Zurich, conducting various dance and movement classes and workshops with different groups and performing for her own company “ Springdance” and with the music group Baba Zula worldwide.

Performances: Baba Zula, Insanlar, Misirli Ahmet, Yasemin Goksu, Bahram Deyjour, Paulo Coelho, Louis Vuitton, Sony, Manzara Istanbul, TRT, Arte, Documentaries, Bahman Ghobadi, Istanblue, Ceza, Tuncel Kurtiz, Titi Robin, Sema Yildiz, Serra Yilmaz,

HAKKIMDA:

İsviçre’de çok küçük yaslarda jazz, modern dans ve oyunculuk üzerine eğitim almaya rahatlatmak, güçlendirmek ve bilinçlenme odaklı farklı teknikler üzerine çalıştı ve Oyunculuk, oryantal dans, pelvik taban terapisi, reiki ve medikal tıp üzerine eğitimler aldı.

Aslında, bütün bu yolculuklar Bahar Sarah’ı oryantal dans ve roman dansını da kapsayan başlayan Bahar Sarah, daha sonraki yıllarda terapeutik ve meditatif hareketler ve danslar üzerine yoğunlaşmaya başladı. Vücudu dengede tutmak, meditasyon çalışmaları yaptı.

Eski kültürlere ve inançlara (Afrika, Hindistan kültürleri, Budizm, Şamanizm, Sufizm) dans üzerinden bakmak sürekli üzerinde çalıştığı bir alan. Köklerine götürdü. 2006 yılında Istanbul’da başlayan serüveni sayesinde, oryantal dansın sağlıklı, neşeli ve bol tutkulu hali üzerine daha derin bir bakış açısı geliştirdi.

Yaklaşık 10 yıldır dans aracılığı ile hem fiziksel, hem de ruh sağlığımızı nasıl gruplarla paylaşıyor. Ayni zamanda, Springdance performanslarıdevam etmektedir. geliştirebileceğimiz üzerine çalışıyor.

Bahar Sarah, şu anda Zürih ve Istanbul’da yaşıyor.

#Photo #Video #Performance #Dance #Contact